

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.1728 g |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 107 W |
| Power Dissipation | 107 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.47 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 65 A |
| Rds On Max | 7.5 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Element Configuration | Single |
| Gate Charge | 35 nC |
| Drain to Source Resistance | 15.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 80 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
